Germania. Traficul feroviar a fost complet paralizat, marți seara, în toată țara, din cauza unei ciudate defecțiuni a sistemului feroviar de comunicații. Aparent, o interferență radio în sistemul GSM digital a provocat oprirea tuturor trenurilor, de mărfuri și de pasageri, în cea mai apropiată gară, timp de aproape două ore. Traficul s-a reluat treptat, pe un sistem de back-up, dar tot nu este clar ce anume a provocat defecțiunea.

Știri

 #NEWS Train operations disrupted across Germany following reported fault in radio communication system, multiple rail companies report. – factal news pic.twitter.com/0ILDyGkgt9 — Global OSINT (@GlobalOSINTHQ) June 23, 2026 La puțin după ora 22, comunicațiile între trenuri, dar și cu controlul…  

Preluare: Biziday Read More