Studiu. Utilizarea tehnologiei (smartphone-uri, calculatoare) în activități mentale complexe, la adulți, poate reduce cu 42% riscul de declin cognitiv, întrucât determină creierul să fie mai activ neurologic. Inițial, cercetătorii considerau că folosirea frecventă a tehnologiei duce la scăderea capacităților cognitive (“demență digitală”).

Studiu. Utilizarea tehnologiei (smartphone-uri, calculatoare) în activități mentale complexe, la adulți, poate reduce cu 42% riscul de declin cognitiv, întrucât determină creierul să fie mai activ neurologic. Inițial, cercetătorii considerau că folosirea frecventă a tehnologiei duce la scăderea capacităților cognitive (“demență digitală”).

Știri

 Studiul, realizat de cercetători de la două universități din Texas și publicat în revista Nature Human Behavior, a compilat 57 de cercetări anterioare desfășurate pe o perioadă medie de șase ani, care au implicat în total peste 411 mii de…  

Preluare: Biziday Read More